, - 12.20

Poz_Modern prezentuje koncert legendarnego MORITZ VON OSWALD TRIO

Cykl Poz_Modern prezentuje koncert legendarnego MORITZ VON OSWALD TRIO, złożonego z gwiazd muzyki elektronicznej i „podopiecznych” Damona Albarna z Honest Jon’s.
Moritz von Oswald to największa legenda berlińskiej sceny elektronicznej ostatniego ćwierćwiecza. Swoją muzyczną karierę rozpoczynał grając w kultowym postpunkowym składzie Palais Schaumburg. W latach 80. współpracował także ze sławnymi synth-popowymi zespołami Propaganda i Associates. U zarania lat 90. to dzięki niemu nad Szprewę trafili pionierzy nowej tanecznej elektroniki z Detroit, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju artystycznej sceny miasta po upadku muru. Moritz von Oswald jest też założycielem „Mekki” winylowych kolekcjonerów – sklepu Hardwax, a także sławnej wytwórni Basic Channel – prototypowej dla setki kolejnych niezależnych oficyn. Nagrania twórców z tego wydawnictwa (i projektu Maurizio, którego współtwórcą jest Moritz) ukształtowały sławny undergroundowy „Berlin sound” – na pograniczu wibracji dub, tanecznej pulsacji i eksperymentów industrialu oraz awangardy. Moritz jest też częścią wybitnego kolektywu reggae: Rhythm And Sound. W Poznaniu pojawi się jednak w szczególnej odsłonie – w trzyosobowym zespole. Towarzyszyć mu będą nie mniejsze niż on indywidualności: pochodzący z Finlandii Sasu Ripatti – grający na instrumentach perkusyjnych, wykształcony jazzowo muzyk i jedna z barwniejszych postaci elektronicznej sceny (znany także jako Vladislav Delay i Luomo) oraz obsługujący analogowe syntezatory Max Loderbauer – w latach 90. z projektem Sun Electric, jeden z pionierów „nowych brzmień”. Trzej wybitni muzycy w kolektywnej improwizacji doskonale łączą awangardowe tradycje niemieckiej elektroniki i Krautrocka z inspiracjami neoklasycznymi oraz fascynacjami jazzowymi. Moritz Von Oswald Trio związane jest z należącym do Damona Albarna (Blur, Gorillaz) wydawnictwem Honest Jon’s Records.
Koncert Moritz Von Oswald Trio poprzedzi występ trio cenionych polskich muzyków Piernikowski / Etamski / Rychlicki. Znany z grupy Napszykłat / NP Robert Piernikowski, niedawno wydał też solowy album “Się żegnaj”. Przemysław Etamski od lat należy do czołówki polskich producentów eksperymentalnej elektroniki. Wspólnie Piernikowski i Etamski występowali m.in. na festiwalach Transwizualia w Gdynii czy Unsound w Krakowie. W Poznaniu dołączy do nich związany z grupą Kristen gitarzysta Łukasz Rychlicki.

20 grudnia 2012, godz. 19:00
SALA WIELKA Centrum Kultury ZAMEK Poznań

zobacz także